Utazni jó!

Szeretnék - épp egy aktuális és nagyon várt utam/utazásom előtt - egy új, azaz régi/új, már-már örökzöld témában egy blogot nyitni az utazásokhoz kapcsolható bármilyen élményeimről, az utazási szokásokról, emberekről, tájakról, más kultúrákról, itthon meg nem szerezhető tapasztalatokról, érdekességekről, esetleg hasznos apróságokról, végül is mindenről, ami ebben a témában jól jöhet akár még igazán rutinos utazóknak is. Igaz, én sem vagyok pályakezdő, de nem a luxuskategóriában "utazom", ezt előre megmondom! Beköszöntőnek talán ennyi egyelőre, kedves Mindenki, utazni szerető honfitársaim! Ahogy a régi görögök, tőlük eltanulva a rómaiak mondták, "navigare necesse est", vagyis hajózni, azaz, mai szóval, utazni muszáj - szerintem. Mert utazni önmagában jó, nem túlzás talán, amikor azt is állítom, egyenesen gyógyszer -miinden bajra....ezt majd bővebben kifejtem a későbbiekben. Remélem, ezt hamarosan ismét meg tudom erősíteni, de addig is várom a esetleges hozzászólásokat, bár most egy rövid időre felfüggesztem a bloggolást, ez az első gyermekem egyébként e műfajban....vagy talán majd egy internetes kávézőból küldök egy szép, későőszi üdvözletet, bejegyzést. Jó utat mintenkinek, aki szintén a csomagolás kellős közepén van, és aki netán blogger a javából... Most még egy praktikus üzenettel zárom a jegyzetem, hogy ti. hétvégén még óraátállítás is lesz, de ez csak egy kis apróság, amire esetleg figyelnem kell. Üdvözlet minden éjjeli bagolynak is egyben.Muszáj mennem....de most még csak az ágyikómba.... Sziasztok!

Friss topikok

Címkék

2012.01.30. 14:56 kallisz

Fiume....anno! A magyar történelmi emlékezet lapjain (III.) Folytatás...

 

 

Igazi rangot akkor kapott először történelmében, amikor a 18. sz. közepe táján VI. Károly (Mária Terézia apja) szabad kikötőnek nyilvánította királyi kiváltságokkal, majd a leánya a Magyar Koronához csatolta. Fontos tudni, hogy bár Fiume innentől számítva fontos szerepet játszott a magyar történelemben, de mindig is olasz etnikumú volt a lakosság túlnyomó többsége. Ennek ellenére a magyarok irányában megnyilvánuló szimpátia, politikai  értelemben is tagadhatatlanul érezhető volt a lakosság részéről. Arról nem is beszélve, hogy a magyarok – az arisztokrácia, politikusok, írók, főleg az építészek, nemkülönben a polgárok, az egyszerű boldogulni vágyó közemberek – legalább annyira vonzódtak ehhez a városhoz, mint talán ilyen vonatkozásban csak Párizshoz foghatóan.

A történelmében a 19. század második fele volt a meghatározó, az igazi aranykor erre az időre esett. Gondolják el, hogy ekkorra, mint a Monarchia egyik legjelentősebb városa, a világon a 10. legfontosabb tengeri kikötő volt, ugyanakkor a századforduló táján Budapest után a 2. leggyorsabban, legdinamikusabban épülő világvárosként tartották számon. Sokan kaptak itt munkát, megtelepedtek, még azok közül is sokan, akik a kivándorlásban (Amerikába természetesen) láttak egyetlen megoldást a megélhetésük szempontjából, netán a kalandvágy is efelé hajtotta szegény honfitársainkat….és akkor számukra is Fiume jelentette az első várost, a bázist, amelynek kikötőiből elhajóztak az Újvilágba, vagy esetleg mégis maradtak, jó megélhetést találva a városban, ill. a közeli Abbáziában.

Ehhez a nagyon korán kiépült kiváló vasúti összeköttetés is hozzásegítette - Budapest és Bécs felé - a jelentős tengeri kikötővárost. Abbázia, a legkedveltebb, legfényűzőbb fürdőváros – a közvetlen közelben – szintén mágnesként vonzotta a magyarok ezreit, amelynek csak az első világháború vetett véget.

Folyt. köv.

 

 

 

 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://hajoznimuszaj.blog.hu/api/trackback/id/tr133977167

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása