Igazi rangot akkor kapott először történelmében, amikor a 18. sz. közepe táján VI. Károly (Mária Terézia apja) szabad kikötőnek nyilvánította királyi kiváltságokkal, majd a leánya a Magyar Koronához csatolta. Fontos tudni, hogy bár Fiume innentől számítva fontos szerepet játszott a magyar történelemben, de mindig is olasz etnikumú volt a lakosság túlnyomó többsége. Ennek ellenére a magyarok irányában megnyilvánuló szimpátia, politikai értelemben is tagadhatatlanul érezhető volt a lakosság részéről. Arról nem is beszélve, hogy a magyarok – az arisztokrácia, politikusok, írók, főleg az építészek, nemkülönben a polgárok, az egyszerű boldogulni vágyó közemberek – legalább annyira vonzódtak ehhez a városhoz, mint talán ilyen vonatkozásban csak Párizshoz foghatóan.
A történelmében a 19. század második fele volt a meghatározó, az igazi aranykor erre az időre esett. Gondolják el, hogy ekkorra, mint a Monarchia egyik legjelentősebb városa, a világon a 10. legfontosabb tengeri kikötő volt, ugyanakkor a századforduló táján Budapest után a 2. leggyorsabban, legdinamikusabban épülő világvárosként tartották számon. Sokan kaptak itt munkát, megtelepedtek, még azok közül is sokan, akik a kivándorlásban (Amerikába természetesen) láttak egyetlen megoldást a megélhetésük szempontjából, netán a kalandvágy is efelé hajtotta szegény honfitársainkat….és akkor számukra is Fiume jelentette az első várost, a bázist, amelynek kikötőiből elhajóztak az Újvilágba, vagy esetleg mégis maradtak, jó megélhetést találva a városban, ill. a közeli Abbáziában.
Ehhez a nagyon korán kiépült kiváló vasúti összeköttetés is hozzásegítette - Budapest és Bécs felé - a jelentős tengeri kikötővárost. Abbázia, a legkedveltebb, legfényűzőbb fürdőváros – a közvetlen közelben – szintén mágnesként vonzotta a magyarok ezreit, amelynek csak az első világháború vetett véget.
Folyt. köv.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.