A csodálatosan szép historizáló, romantikus és szecessziós épületek ma is hű lenyomatai a város egykori fénykorának, mert az a kor valóban egy páratlan prosperitást jelentett a város históriájában.
Hauszmann Alajos, a kiváló magyar építész több palotát, középületet is tervezett itt, többek között a Kormányzói Palotát. (Budapesten a Néprajzi Múzeum épületét tervezte a korábbi Kúria épületét.)
A békebeli időkben Fiuméban valóságos kultusza volt Jókainak, igaz Jókai is nagyon szerette a várost, műveiben meg is örökíti. Széchényit első látogatása alkalmából a város óriási ovációval üdvözölte a korabeli híradások szerint. Kossuthot is nagyon inspirálta a város, viszont Fiume némileg hűvösebb fogadtatásban részesítette, igaz kettejük látogatása majdnem egybe esett, és Kossuth szinte váratlanul toppant be nagy sietséggel a városba, a történészek szerint gazdasági-üzleti okok is közrejátszottak ebben. Nagyjaink közül járt itt természetesen Deák és Andrássy is mások mellett.
Ferenc József, az uralkodó is megtisztelte a várost, Erzsébet királyné pedig többször is vendégeskedett a városban a helybeli arisztokráciát képviselő családoknál, szerette a várost. A Zichyiek, Szapáryak, a Batthyány család több tagja vállalt hivatalt is a város közigazgatásában hosszú évekig, főnemesi rangjuk mellett büszkék voltak fiumei patriciusi rangjukra is. (Ez a rang némi magyarázatot érdemelne, de erre itt hely hiány miatt most nem vállalkozom, ez külön bejegyzés témája lehetne.)
A legnagyobb magyar írók (Adytól kezdve szinte minden jelentős magyar író, Mikszáth, Kosztolányi, Babits, Molnár Ferenc, Herczeg Ferenc, Márai neve mindenképp említést érdemel), az akkor legnevesebb festők (Lotz, Benczúr Gyula, Barabás Miklós, Than Mór és mások) szinte mind megfordultak a városban, a lista túl hosszú lenne, de a kiváló történész, irodalmár Fried Ilona könyvében erről is ír.
De ebben a városban született Kádár János is (Csermanek János néven), igaz, nem itt töltötte a gyermekkorát, szülei viszont kétségtelenül Fiuméban, Abbáziában ismerték meg egymást, e kapcsolatból szerelem szövődött, ahogy az már lenni szokott. Ezt tudták?
Fiume történelme azonban nem volt mindig ilyen idilli, kimondottan nehéz korszakok váltották egymást a békebeli idők után, a korábbi fejlődés megtört. Történelme már nem nevezhető sikertörténetnek, tragikus korszakok következtek el, de erről majd később….
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.